Ekonomi

Rusya Merkez Bankası Başkanı: Enflasyon düşene kadar faizler yüksek kalacak

Rusya Merkez Bankası Lideri Elvira Nabiullina, önümüzdeki yıl enflasyonda yüzde 4 hedefine ulaşacaklarını belirterek, “O zaman faizleri düşürmeye başlayacağız. Ancak faizler bir süre daha yüksek kalacak, böylece enflasyon artacak” dedi. Enflasyon çarkı yavaşlar ve ekonomi 12 ayda yaratılan rekor kredi hacmini sindirebilir.” dedi.

Nabiullina, Rusya parlamentosunun alt meclisi Duma’da Rusya ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Rusya Merkez Bankası’nın vatandaşların ve iş dünyasının kayıplarını azaltmak için faizi artırmak zorunda kaldığını vurgulayan Nabiullina, “Birçok kişinin faiz artışından endişe duyduğunu anlıyoruz. Ancak keşke yapmasaydık” dedi. Buna zamanında tepki vermeseydik vatandaşların, iş dünyasının ve devletin kaybı çok daha büyük olacaktı.” olurdu.” dedi.

Gelecek yıl enflasyon hedefine ulaşmayı beklediklerini anlatan Nabiullina, “Temel senaryomuz enflasyonu önümüzdeki yıl yüzde 4 hedefine getireceğimizi gösteriyor. Daha sonra faiz indirimine başlayacağız. Ancak faiz oranı daha da düşecek” dedi. Bir süre daha yüksek olsun ki enflasyon çarkı yavaşlasın ve ekonomi 12 ayda yaratılan rekor kredi hacmini sindirebilsin.” kalacak.” sözlerini kullandı.

Rusya Merkez Bankası en son 27 Ekim’de siyasi faiz oranını 200 baz puan artırarak 15’e çıkarmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu